Latest Posts

Сімейний бізнес як покликання або як я стала підприємцем

By 12:30:00


Сімейний бізнес – це покликання, тепер я знаю це напевно. Нині я керую сімейним бізнесом, попри те, що я жінка. Але так було не завжди!

Сімейний бізнес – це не просто бізнес для того, щоб прогодувати свою сім’ю, це дещо набагато більше. На словосполучення «сімейний бізнес» нині люди реагують по-різному: багато хто із зацікавленістю, а дехто – навіть агресивно. Але байдужим не залишається ніхто. Різні люди мають різний досвід у бізнесі взагалі та в сімейному бізнесі зокрема. Якщо у Вас є потреба створити власний сімейний бізнес, залучивши до нього членів своєї родини, шукайте для поради та допомоги людей, що мають успішний досвід та позитивне мислення щодо цього питання. Можливо і мій особистий досвід допоможе Вам та підтримає у Вашому благородному намірі – стати власником сімейного підприємства.

Думки про те, що в мене колись буде власна справа, приходили до мене неодноразово. Але щоразу мені здавалося, що це буде у майбутньому, не зараз. Здавалося, що я поки ще не готова до створення власного бізнесу, у мене немає такого досвіду, та й особливо немає в кого навчитися – підприємців у нашій родині немає.

У свої 37 років я мала досвід роботи лише як найманий працівник, і хоча мене ніколи не лякала відповідальність за нові великі проекти та інших людей, розпочати власний бізнес я не наважувалася. Не було такої рішучості і в мого чоловіка, з яким ми прожили на той момент 19 років, народили 2 чудових дітей, разом пройшли 15 років служби у військах стратегічного призначення і лише кілька років тому повернулися до цивільного життя у столиці.

Перший крок зробила саме я, жінка. Одного дня я зрозуміла, що нестерпно хочу якогось іншого життя для себе і своєї родини. Хочу отримати новий досвід, який могла б передати нашим дітям – досвід підприємництва. Хочу зробити щось особисте, значне – створити власний бізнес, реалізувавши свій накопичений потенціал та нашу з чоловіком давню мрію.

Я залишила стабільну роботу і, за підтримки чоловіка та дітей, розпочала свій шлях як підприємець. Я заснувала маленьку тренінгову компанію, залучивши до роботи близьких родичів, спроможних за особистими характеристиками та фахом до роботи в нашому бізнесі. За плечима я мала багаторічний досвід навчання дітей та дорослих, успішний досвід роботи з управління персоналом у великих організаціях та з людьми у кризових ситуаціях та навіть досвід служби у військах стратегічного призначення. Дуже швидко я зрозуміла: коли ти починаєш та ведеш власний бізнес, абсолютно будь-який досвід стане тобі у нагоді, усе піде на користь.

Те ж саме стосується і членів твоєї родини – у сімейному бізнесі кожен повинен бути готовий виконувати різну роботу, особливо на початках. Особливо цінним та життєво необхідним для бізнесу, насамперед, сімейного, є досвід роботи з різними людьми, уміння домовлятися та налагоджувати із ними конструктивні ділові відносини. Адже будь-який бізнес створюють та руйнують саме люди!

Перший місяць підприємницької діяльності був для мене найважчим, було страшно, незвично, хотілося за когось сховатись, адже у власному бізнесі потрібно відповідати за все самому. Потрібно було швидко навчатися підприємницькій справі, навчатися бути комерсантом, а не тільки майстром своєї професії. Потрібно було навчатися самій та одночасно навчати членів своєї сім’ї.

Із самого початку мій чоловік допомагав мені вирішувати питання з оформленням підприємницької діяльності, реєстрацією назви підприємства, оформленням договорів з першими клієнтами, придбанням технічного обладнання, у нього це завжди добре виходило, йому це подобалося. Згодом ми так і розподілили функції: я відповідаю за стратегічний розвиток нашого бізнесу, за створення нових навчальних програм та залучення клієнтів, а чоловік – за ведення документації, фінанси та матеріально-технічне забезпечення. Є певні функції також у наших дітей та племінників.

Нам як батькам хотілося би, щоб діти продовжили нашу сімейну справу і теж стали підприємцями у майбутньому. На відміну від нас – першого покоління підприємців, у них буде досвід роботи у сімейному бізнесі, який, сподіваємося, стане їм у пригоді. Але в них завжди буде вибір, чим саме займатися, вибір реалізувати саме своє покликання. У сімейному бізнесі дуже важливо, щоб діти відчували, що мають свободу вибору. Це дасть їм змогу зробити свій професійний та життєвий вибір свідомо та вільно, адже сімейний бізнес – це не просто робота, це спосіб життя всієї родини, який потребує від кожного відданості сімейним традиціям, великого терпіння та завзятої праці.

Сімейний бізнес – це особлива форма підприємництва та праці членів однієї родини. Такий бізнес має свої особливості порівняно з бізнесом несімейним, про які повинні знати власники сімейного бізнесу та їхні родичі, які працюють разом. Це дасть змогу родичам залишатися родиною, зберігаючи добрі та конструктивні відносини між собою, а бізнесу – розвиватися на радість засновника та його послідовників. Нині в Україні потрібно свідомо формувати культуру сімейного бізнесу, у якому особисто я бачу великий потенціал для подальшого розвитку нашої країни.


Олена ЛАМАНОВА
власник тренінгової компанії «Трілліум™», 

Стаття надрукована у журналі "Власний бізнес" (м. Львів) у 2011 р.


ПОХОЖИЕ СТАТЬИ